Depresja - częsty problem w gabinecie lekarza psychiatrii

Najczęstszym problemem widywanym w gabinecie lekarza psychiatry jest depresja. Warto podkreślić, że problemem tutaj nie jest leczenie depresji (znamy wiele skutecznych metod jej leczenia), ale jej mała rozpoznawalność. Przyczyn tego jest co najmniej kilka, na pewno dużym problemem jest mała wiedza w społeczeństwie o depresji, jak również stygmatyzacja związana z tym, że jest to problem natury psychicznej. Nadal można spotkać się z poglądem, że to przejaw lenistwa albo wymysł albo też, że taka jest teraz moda. Żaden z tych poglądów nie jest prawdziwy.
Monika dominiak jak pomagam

Depresja jest chorobą, jest chorobą biologiczną, i nie różni się od innych chorób somatycznych, w jej przebiegu występują zmiany w neuroprzekaźnikach w ośrodkowym układzie nerwowym , w wydzielanych hormonach, czy układzie immunologicznym. Chorzy na depresję nie wymyślili sobie choroby, nie wybrali jej sobie, ni zawinili w żaden sposób, po prostu zachorowali, tak jak chorujemy na inne choroby. Warto też wiedzieć, co złego w organizmie robi depresja (oprócz oczywistego faktu, że człowiek cierpi): zwiększa zapadalność na inne choroby (chorobę niedokrwienną serca, zawał, udar, otępienie) – jest więc niezależnym czynnikiem ryzyka chorób somatycznych, pogarsza ich przebieg chorób, chory po prostu sił i motywacji do dbania o siebie, co przekłada się na regularne branie leków, stosowanie diety, rehabilitację. A więc skuteczne leczenie depresji będzie poprawiało pośrednio przebieg innych chorób.

Depresja - jak wygląda

Warto znać objawy depresji, aby we właściwym momencie zgłosić się do lekarza. Ludzie często utożsamiają smutek z depresją, jednak to nie zawsze idzie ze sobą parze. Każdy człowiek bywa czasem smutny, jednak nie oznacza to automatycznie choroby – depresji. Z drugiej strony u osób chorych na depresję takim najbardziej widocznym dla otoczenia tego przejawem jest właśnie smutek. Smutek w depresji jest bardzo głęboki, niezmienny i jeśli trwa min. 2 tygodnie. Dołączą się jeszcze inne objawy, to prawdopodobnie mamy już do czynienia z chorobą – depresją. Te inne objawy to: brak energii, przewlekłe zmęczenie, trudności w mobilizacji do codziennych czynności, brak odczuwania przyjemności, problemy ze snem, zmiany apetytu, lęk, problemy z koncentracją uwagi i zapamiętywaniem, przykre myśli depresyjne, myśli ”s”, przewlekłe dolegliwości bólowe i objawy somatyczne – czyli ze strony różnych narządów i organów. Oczywiście nie jest tak, że trzeba mieć wszystkie z tych objawów, wystarczy kilka, a które z nich wystąpią u danego człowieka jest kwestią indywidualną.

Monika dominiak depresja

W depresji codzienne, najprostsze czynności domowe, to te które wykonujemy automatycznie, bez większego zastanawiania się. Sprawiają dużą trudność, każda czynność jest niezwykle męcząca. Próby mobilizacji w postaci rad o „wzięciu się w garść”, „aktywnym trybie życia” odniosą raczej skutek odwrotny od zamierzonego. Rzeczywiście gdyby chorzy na depresję byli w stanie brać się w garść, to prawdopodobnie nie mieliby depresji. No „aktywny tryb życia” jest czymś już prawie zupełnie abstrakcyjnym dla chorego z umiarkowana czy ciężką depresją. To tak, jakbyśmy zalecali osobie po ciężkim wypadku samochodowym na poprawę zdrowia codzienne piesze górskie wycieczki. Charakterystyczne dla depresji są tez problemy ze snem – najczęściej pod postacią bezsenności, rzadziej nadmiernej senności.

Co jest charekterystyczne dla depresji

Charakterystyczne dla depresji są tez problemy ze snem – najczęściej pod postacią bezsenności, rzadziej nadmiernej senności. Charakterystyczna dla depresji jest też anhedonia – czyli stan kiedy rzeczy, które dotychczas cieszyły, sprawiały przyjemność, całkowicie przestają interesować. Zdrowy człowiek (bez depresji) takich problemów nie ma, nigdy czegoś takiego nie doświadczał i często trudno jest mu zrozumieć zmianę w zachowaniu znanej mu osoby. Bliscy często w dobrej wierze, starając jakoś pomóc udzielają różnych rad t.j „nie przejmuj się”, „myśl pozytywnie” – to jednak nie pomaga, bo choroba polega właśnie na tym, że człowiek przejmuje się wszystkim nadmiernie i nie można przestać się przejmować. Często też pada pomysł wyjazdu na urlop, odpoczynek, to też raczej nie przyniesie poprawy, z prostej przyczyny bo depresja jest głowie i „pojedzie” z nami na wypoczynek.

Obiawy depresji

Najpoważniejszym objawem depresji są myśli „s”, w różnych nasileniu ale występują u większości chorych. Wg szacunków od 8-20% chorych na depresję popełnia skuteczny zamach samobójczy, jest to więc choroba obarczona bardzo dużą śmiertelnością. Ok. 80% ludzie, którzy popełniają „s” cierpiała na depresję. Co więcej, zdecydowana większość ludzi, którzy o tym myślą sygnalizuje to otoczeniu. Bardzo często są to jednak sygnały nie wprost, między słowami pacjent boi się obciążać swoimi myślami bliskich. Osoby starsze popełniają skutecznie „s” 2 x częściej niż młodsi! – u młodych jest to wołanie o pomoc, u starszych już tylko o śmierć.

8-20%

Chorych na depresję popełnia skuteczny zamach samobójczy

ludzie, którzy popełniają „S” cierpiała na depresję
80%

Depresja - leczenie

Depresję można na szczęście skutecznie leczyć, odpowiednio dobrana terapia (farmakoterapia lub psychoterapia lub też połączenie obu tych metod) powoduje, że objawy stopniowo ustępują i człowiek wraca do normalnego funkcjonowania, do dawnego siebie. Najmądrzejszą radą jakiej można udzielić gdy podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich, znajomych może cierpieć na depresję jest zalecenie udania się do specjalisty, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem depresji – do lekarza psychiatry.
Monika dominiak jak pomagam

Kontakt

Umów się ze mną na wizytę lub konsultację, razem postaramy rozwiązać Twoje problemy.

Monika dominiak o mnie